O nás

"Pes je jediný tvor, který je schopný nezištné lásky. Je tím jediným, kdo považuje člověka za svého společníka a následuje ho jako přítele; tím jediným, kdo zřejmě od přírody mu touží být užitečný a spontánně se k němu přidal. Když sejmeme koni uzdu a pustíme ho volně na pastvu, dá najevo radost ze své částečně obnovené svobody. Když nám pes splní požadovanou službu, následuje nás i dál. Nabízí nám, že bude stále naším společníkem a přítelem." William Youatt: The Dog

Honey, Tasy, Rozinka, Gina

V současné době s námi žijí čtyři fenky zlatého retrívra: seniorka TASY, téměř seniorka HONEY, a naše "mládež" ROZINKA a GINA. Bydlíme na jižní Moravě, ve Vranově u Brna, kde mají naše psí holky vše, co potřebují ke spokojenému životu - zahradu, hned za ní krásnou krajinu s rozlehlými lesy a nedaleko i vodu, která k retrívrům rozhodně patří. Ale především mají naši lásku a tak trošku posedlost plemenem Zlatý retrívr. Kdo toto plemeno ještě nepoznal, možná nepochopí....

"Kam jednou retrívr packu strčil, jiného už nechtěli."

Tasy + Bella

Naše psí holky s námi žijí v domě, ale mají k dispozici dostatečně velkou zahradu. Přestože mají téměř úplnou volnost, většinu času tráví v naší blízkosti. Vzhledem k naší práci máme to štěstí, že jsme prakticky pořád doma, takže mohou být stále s námi, k jejich i naší spokojenosti.

"Když pohlédnu na hvězdnou oblohu, spatřím nekonečnost, tajemnost a věčnou krásu hvězd. Když pohlédnu do Tvých očí, zřím nekonečnou lásku, nezměrnou oddanost a věrnost, kterou Ty mi věnuješ na věky věků. Děkuji za vše, můj příteli se zlatým srdcem."

Belinka

Naši "prvorozenou" - Belinku - jsem si pořídila původně jen tak pro radost, jako parťáka na procházky a pro všechny společné chvíle. Netušila jsem, do jaké míry se tento můj vcelku nenáročný plán změní, a to od doby, když jsem s ní začala chodit na výcvik. Ten byl k mému mírnému překvapení směřován nejen na základní poslušnost a ovladatelnost psa, ale také, nebo spíše především, k lovecké práci, což je původní poslání retrievera, ke kterému byl vyšlechtěn. To mě velmi rychle chytilo za srdce, protože když jsem zjistila, jak psa baví a těší dělat to, co má v genech, baví to tím více i jeho pána. Takže tímto směrem pokračujeme stále dál, dokonce jsme s Belinkou dosáhly i úspěchů a pěkných výsledků na mnoha loveckých zkouškách. Jen pár dní po svých druhých narozeninách složila svoje první všestranné zkoušky a získala titul "U" - všestranně lovecky upotřebitelný pes - a právo nosit tento titul za jménem. O rok později potvrdila svoje kvality opětovným složením těchto vrcholových zkoušek, tentokrát s titulem CACT, a tím splnila poslední podmínku pro přiznání titulu "Český šampion práce". Jsem na ni moc pyšná.

Belinka na zkouškách

Naše Beluška mi splnila můj sen a celoživotní touhu po vlastním psovi a ještě mnohem víc, co jsem ani nečekala. Ale protože jsem jen člověk, tak jsem velice brzy začala chtít toho psího štěstí ještě víc. Přestože dříve mě ani nenapadlo, že bych chtěla více než jednoho psa, začala jsem se pomalu rozhlížet po další retrívří holčičce. A tak se po nějaké době hledání stalo, že k nám přibyla naše druhá psí slečna - Tasinka. Je narozená shodou okolností přesně ve stejný den jako Belinka, jen o dva roky později - že by osud...?  Od té doby teprve začínám pořádně chápat, co je to zlatý retrívr a jaké štěstí je mít hned dva, pozorovat je a obdivovat. Jsem si jistá, že i oni jsou šťastnější, když je jich víc, vždyť pes je smečkové zvíře a potřebuje kolem sebe mít kromě milovaného člověka také kamaráda stejného druhu. Jsem moc ráda, že jim to můžu dopřát. No a pomalu zase začínám tušit, že ani dva psi u nás nejsou ještě konečný počet. Uvidíme, co nám osud dále přinese....

Tasy + Bella

"Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal."
Antoine de Saint-Exupéry

„Sliby se mají plnit (nejen) o vánocích...“, a tak tedy, jak jsem si „slíbila“, tak se i stalo, a o vánocích 2016 do naší smečky přibyla další dušička, naše třetí psí holčička - Honey. Začlenila se do smečky okamžitě a bez jediného problému, tak jak to u tohoto plemene má být a bývá.

Honey

Bella, Honey, Tasy

"Život psa je příliš krátký. Jinou chybu nemá."
Agnes Sligh Turnbull

Bella, Honey, Tasy

Naší tříčlenné zlaté smečce bylo souzeno šest společných spokojených let. Rok 2023 přinesl do naší chovatelské stanice první obrovský žal a bolest i novou naději. Na jeho začátku odešla za duhový most naše nejstarší, milovaná Belinka. Osud nám bohužel nedopřál přímou pokračovatelku rodu - její dceru. O to šťastnější a dojatější jsme byli, když jsme na konci téhož roku, kdy nás Belinka opustila, mohli u nás přivítat její vnučku Rozinku. V ní tak pokračuje krev zakladatelky naší chovatelské stanice, naší první a jedinečné, nezapomenutelné Belinky.

Rozinka

"Psi přicházejí do našeho života, aby nás učili o lásce, odcházejí, aby nás učili o ztrátě. Nový pes nikdy nenahradí starého psa, ale pouze rozšíří srdce. Pokud jste milovali mnoho psů, vaše srdce je obrovské."

Honey, Rozi, Tasy

Na začátku roku 2024 naši smečku rozšířila další dušička, tentokrát z našeho vlastního odchovu. Z posledního vrhu "G" doma zůstala dcerka naší Honey - Ginuška. Jsme moc šťastní, že máme potomky obou našich chovných fenek - Belinky i Honeynky.

GinaMusím ještě dodat, že za všechno to psí štěstí, které prožívám, je "spoluodpovědný" můj milý muž, bez jehož tiché podpory a pochopení bych nemohla dělat to, co dělám. Je úžasné, že jakožto zcela "nepsí" člověk dokáže pochopit a snášet moje nadšení, nebo spíše posedlost, aniž by se hroutil nebo vykazoval větší známky zděšení z přibývajícího počtu psů. Naopak je ochoten a schopen se o naše psí miláčky postarat, když já zrovna nemůžu. Za to mu moc děkuji a slibuji mu zde, že nikdy nepřekročím únosný počet psů, než o jaký budu schopná se dobře postarat (za jeho mírné pomoci ovšem :-)))))