S PP nebo bez PP?

Pokud jste se rozhodli, že vaším vysněným pejskem je právě Labradorský retriever (pozn: dosaďte "Zlatý retriever", viz úvod k článkům), pak jediná rozumná volba je vzít si štěně od solidního chovatele, z dobrého a prověřeného chovu. Průkaz původu totiž není jen papír, kterým se chlubí snobi. Je to nejzákladnější pomůcka chovatele, bez které jakýkoliv cílený a promyšlený chov není vůbec možný. Díky jeho existenci chovatel zná kvality i nedostatky předků a může s nimi pracovat výběrem partnera. Chov bez PP není chovem, ale jen bezduchým množením, které jen přispívá k tomu, že útulky praskají ve švech.

K nám se labradoři dostali teprve v roce 1970, skutečný rozkvět však nastal až po roce 1989, kdy se zvedla velká vlna popularity retrieverů. Toho využila řada množitelů, chovajících psy pouze pro zisk, a tedy se snahou odchovat co nejvíce štěňat s minimálními náklady. Ne každý si dokáže představit, co se za těmito slovy skrývá: zubožené feny plné boláků, držené ve špíně, krmené tím nejlevnějším co je k mání. Jsou kryté každé hárání, dokud jsou schopny rodit štěňata, která vyrůstají bez jakékoliv socializace nebo dokonce lásky. Kvalitu péče v prvních dnech a během březosti feny nelze už nikdy dohonit. Máte pocit, že jste zachránili štěňátko z otřesných podmínek? Ne, jen jste přispěli k tomu, že fena bude znovu nakryta a utrpení bude pokračovat, to vše pro zisk.

Stále je k vidění mnoho psů, kteří labradory pouze připomínají, nejen vzhledem, ale bohužel i povahou. V čistokrevném chovu lze k další plemenitbě využít pouze jedince, kteří jsou exteriérově kvalitní, prokázali pracovní vlohy, povahu, chovatel může doložit absolvované zdravotní testy. Které jsou důležité si přečtěte v rubrice Zdraví.  Jakýkoliv projev agresivity též vylučuje psa z dalšího chovu. Štěňata "bez PP" jsou potomky jedinců vyřazených z chovu, jejichž nežádoucí vlohy pak nesou dál. Tvrzení, že psi bez PP jsou zdravější, protože nejsou "zdegenerovaní", je vědomou lží, naopak se často jedná o jedince trpící dědičnými vadami a často blízce příbuzné!  Dnes neexistují žádná "nadpočetná" štěňata, všichni potomci chovných jedinců, vzniklí řádným krytím schváleným poradcem chovu, dostanou průkaz původu. Protože z hlediska FCI nelze psy bez doloženého původu považovat za příslušníky plemene, nemohou se zúčastňovat výstav, zkoušek, ani většiny soutěží. Pes bez PP je automaticky považován za křížence, označení "čistokrevný bez PP" je tudíž nesmyslné - nic takového není možné. Přesto mnoho lidí taková štěňátka nabízí, ne o mnoho levněji, než na kolik přijde štěně od solidního chovatele.

Pokud vám nezáleží na tom, aby pejsek měl vlastnosti určitého vámi zvoleného plemene, udělejte prosím raději dobrý skutek, a nabídněte domov opuštěnému voříškovi z útulku. Nepodporujte množitele tím, že si od nich koupíte štěně, podílíte se tím na týrání zvířat.