Fanatismus kolem kastrací

.... NÁVRAT ZPĚT

PSI, FENKY I ŠTĚŇATA – FANATISMUS KOLEM KASTRACÍ

Sice vím, že pravděpodobně zbytečně, ale i přesto opět vyplodím další marný výkřik do tmy na základě čtení v psích skupinách, a to nejčastěji u fotek s narozenými štěňaty.

Jako osoba, která x let pomáhá bezprizorním zvířatům (nyní s oficiálním azylem Destiny Paws), se pokusím se zaťatými zuby, polopaticky a v klidu vysvětlit nezasvěcené veřejnosti, proč a kde se bere ta averze vůči lidem, jejichž Ťapinka má/bude mít štěňátka.

 

1. O štěňata se postarám, máme je jen jednou. Bydlíme na vesnici, tady je to normální. I fenka má právo být matkou. Najdu jim dobré domovy. Jdou do dobrých rukou a vím, kde skončí!

Vy a dalších několik tisíc lidí se rozhodnete mít jednou štěňata. Narodí se jich 5 a z toho minimálně dvě budou mít zase štěňata. V 6 letech skončí na řetězu nebo u boudy a Vy to nezjistíte. Nezjistíte, že prcci od Vaší fenky někde trpí. Jsou na ulici, v útulku, ve špatných podmínkách. Očipovali jste je a čipy zaregistrovali na sebe, aby Vás v případě nouze někdo kontaktoval?

Na vesnici je normální rozhodit je po známých, vyhodit u lesa, vzít lopatou nebo nechat osudu. Oni na parvovirózu vychcípají, ale s tím nesouhlasíte, že? Tak proč přivádíte na svět další, jejichž štěňata tak můžou skončit? Nevadí Vám, že nebýt Vás, nemusela žít a zemřít v agónii? Samotná a nechtěná? To, že jste to neprovedli Vy, neznamená, že nejste vinni. Nebo si jako ideální domov představujete rozpadlou boudu, řetěz, špinavé hrnce a zbytky od oběda?

Vy rodíte 2x do roka? Máte kolem 5 potomků? Nenavštěvujete gynekologa, abyste věděli, jestli je dítě zdravé? Může mít snad vaše dítě v roce věku další potomky? Žije s vámi ani ne rok? NE… Tak proč to neustále srovnáváte? Najdete jim dobré domovy – protentokrát. Ohlídáte, aby podstoupili kastraci? Aby až do konce života měli zajištěnou veterinu (třeba za 5 let)? Aby byli zdraví? Načipujete všechny a čipy zaregistrujete, aby když se pes dostane do nesnází, byl vždy dohledatelný a neskončil jako anonymní kdesi v zapomnění? Ne… Neohlídáte. A tohle jsou přesně ti psi, o které se staráme my. Odchytáváme, kastrujeme, léčíme, socializujeme, cvičíme, převychováváme a hledáme domovy. Tohle jsou ti psi, kteří nám umírají pod rukama.

VAŠE ŠTĚŇATA A JEJICH ŠTĚŇATA! ANONYMNÍ PSI, KTEŘÍ NEPATŘÍ NIKOMU.

 

2. Kastrace je proti přírodě. Já chovám pro radost nebo jen jednou, zato ti s PP na tom vydělávají. Fenka není nemocná, vidím to. Dřív to tak taky bylo, tak v čem je problém?! S PP jsou přešlechtění a nemocní.

Navštěvujete lékaře? Brali jste někdy léky? Máte očkování? Když je Vám zle, vyhledáte odbornou pomoc? Gratuluji, to vše a mnoho dalšího je proti přírodě. Proč fence upíráte to, co sami využíváte? Kdyby člověk nevyhubil přirozené predátory, kdyby nezastavoval přírodu, kdyby nežil v konzumní společnosti, nevyužíval auta… Kde je ta hranice, kterou jste určili pro to, že kastrace zvířete je proti přírodě, ale to, co vy využíváte, není?

Pokud se jedná o slušný chov, všichni jedinci jsou testovaní, očkovaní a veterinárně ošetření – a to nejen na klasické nemoci, ale i na ty, které trápí dané plemeno. Do chovu se investují nemalé peníze – platí za testy, uchovnění, výstavy a mnoho dalšího. Vždy, když se odchov řádného chovatele dostane po x letech do nouze, postará se. Psi musí být označeni a nikdy nejsou anonymní. Mají dokumentaci o předcích, jejich nemocech – a to nejméně 4 generace zpátky. Oproti tomu, co se do chovu vloží, se jen minimum vrátí.

Víte, kde jsou všechna štěňata od Vaší fenky? Kolik ta štěňata měla štěňat a kde jsou? Patrně ne. Vždyť jste jim našli dobrý domov a tím to skončilo.

Jsou nemoci, které nevidíte, které v tichosti čekají, až udeří, a pak je pozdě, genetické vady daných plemen. To, že fenka vypadá zdravě, neznamená, že je. Dřív se umíralo na infekce, protože nebyl penicilin, doba jde dopředu a je třeba se jí přizpůsobit. Útulky jsou plné, depozita také. Psi žijí v otřesných podmínkách a umírají, protože není dost pomoci pro ty, co už na světě jsou. Tak proč plodíte další? Když to není vyloženě Vaše zvíře, je Vám to jedno?

Je množírna a je množitel. Uvědomte si, že množitel je každý, kdo přivádí na svět voříšky, kterých stovky čekají na nové domovy. V útulku žijí i 7 let! 7 let za mřížemi. 6 let na řetězu. 5 let o zbytcích a rohlících. Proč berete domovy čekajícím psům? Proč podporujete plné útulky? Neustále se nacházejí štěňata u lesa, u popelnic… Kde se berou? Kdo byla jejich babička? Jejich maminka skončila v dobrých rukou, ale její potomci už nikoho nezajímají.

 

A konečně: PROČ JSOU TY JEDUBABY TAK ZLÉ? PROČ JEN RYJÍ? AŤ SE STARAJÍ O SEBE!

Uvědomte si, že to jsou lidé, jejichž denním chlebem je, že se starají o nemocná umírající zvířata, která ani nemusela tak trpět. Vstávají každé dvě hodiny, aby nakrmili mimina bez matky. Lítají na veteriny se zlomeninami, podvýživou, zhnisanými ránami, infekcemi, nemocemi. Těch štěňat, co vyžadují takovou péči, mají třeba 20. Jedinci se zlomeninami, těžkou podvýživou, odebráni z pekla. Do toho po nocích řeší týraná zvířata. Pracují, aby vše uživili. Hledají domovy, inzerují, prověřují zájemce, socializují, cvičí. Kupují kvalitní jídlo, aby se štěňatům a týraným psům srovnala střeva. Musí dodržovat karantény, a i tak jim pod rukama, přes veškerou péči, někdo umře. Někdo, kvůli komu vstávali každé dvě hodiny. Někdo, pro koho udělali, co mohli, a ještě o něco víc.

Když poradí, jsou osočeny, že ryjí, jsou arogantní a podobně. Poslouchají, jak na tom vydělávají, a pomalu nemají co jíst. To je vděčný koníček, co? Kde jsou ti odpovědní majitelé těch anonymních štěňat, kteří jim našli domovy a po 6 letech ani nevědí, kde jejich zvíře je? Proč nepomáhají takhle ti, kteří ta štěňata mají? Všude je plno a ona umírají!

Pokud jste odpovědný majitel, neplánujete štěňata a fenku či psa si ohlídáte, je to skvělé! Nikdo Vás ke kastraci nenutí a ani nemá důvod-nemnožíte a jste odpovědnými páníčky. Ale myslete na to, že ne všichni jsou jako Vy, že jsou lidi, kteří umístí stovky psů a musí mít 200% jistotu, že ani za 5 let po adopci se nestane nějaká ta »nehoda«. Svého psa ohlídáte, ale zaručíte se za ty stovky svěřené cizím lidem?

Kolikrát jsme viděli, jak se někdo chlubil tím, že má pejska z útulku a nyní čekají štěňátka? Pes není kočka, pes je nejlepší přítel, který je na člověka velmi vázaný, a způsob, jakým je s ním zacházeno, si nese celý život. Tolik zlomených zvířat… Tolik bolesti v očích, nejistota, strach…

A já se ptám, kdo se má stydět. Ten, co vyžaduje kastrace a už je až hulvátský, protože on to má doma a snaží se napravit, co jiný napáchal? Nebo ten, který ta štěňátka má, a lidi, kteří mu gratulují, mezitím co v útulcích přes mříže teskní tisíce psů a štěňat a sápají se na každého, kdo projde, aby si je vzal, nebo se strachy krčí v rohu?

Tento příspěvek je určen ke sdílení, a pokud otevře oči byť jen jednomu člověku, tak měl smysl.

Děkuji těm, kteří to dočetli až do konce.

Azyl Destiny Paws

Zdroj: https://www.facebook.com/destinypetcz/photos/a.414525585555317/458486331159242/?type=3&theater

... NÁVRAT ZPĚT